Монтаж врізних перетворювачів електроакустичних, налагодження вузлів обліку
Для створення вузлів обліку рідин і газів на трубопроводах великого діаметра із застосуванням ультразвукових витратомірів, фахівцями компанії ПрАТ “Енергооблік” застосовується оригінальна технологія (методика, набір інструментів і пристосувань) для монтажу урізних перетворювачів електроакустичних (ПЕА) в стінки трубопроводів.
Для високоточної розмітки точок входу / виходу акустичних каналів на поверхні трубопроводу і проведення операцій свердління використовується технологічне пристосування – ПУВДД. Це дозволяє проводити роботи як на круглих трубопроводах, так і на трубопроводах з вираженою еліптичності.
Роботи виконуються зі зливом рідини (з випорожненням трубопроводу) або без зливу рідини з трубопроводу, тобто без зупину процесу перекачування рідини.
Вимоги до трубопроводу:
– Матеріал: сталь або чавун;
– Номінальний діаметр від 200 до 4000 мм;
– Вид, що транспортується по трубопроводу речовини неагресивні рідини (вода, теплоносій, нафта і т.д.).
При проведенні робіт на порожньому трубопроводі, виконуються операції:
- кріплення монтажного пристосування ПУВДД на трубопроводі;
- розмітка центрів отворів для установки ПЕА;
- свердління отворів в стінках трубопроводу під заданими кутами до поздовжньої осі труби;
- контроль співвісності отворів з використанням лазерних технологій;
- приварка патрубків-власників для ПЕА;
- вимір геометричних розмірів акустичних каналів;
- установка ПЕА.
Операції фрезерування, установки / вилучення ПЕА виконуються зі збереженням герметичності трубопроводу. Перевагою застосовуваної технології є можливість прокладки акустичних каналів під малими кутами (45 °) по відношенню до поздовжньої осі трубопроводу, що сприяє підвищенню точності вимірювань малих витрат рідини і газу. Крім того, в трубопроводі можуть бути організовані одночасно кілька (до 5) акустичних каналів, що сприяє зниженню похибок обліку.
Дана технологія може бути використана для організації обліку рідини і газу в трубопроводах великого діаметру за допомогою багатоканальних ультразвукових витратомірів з відносною похибкою 0,25 – 0,5%.